Mobil Temmuz 18, 2018 14:30

Google Android işletim sisteminin sonu mu geldi?

Google Android işletim sisteminin sonu mu geldi?

Akıllı telefon pazarında birden fazla işletim sistemi vardı ama bugün baktığımızda BlackBerry OS ve Windows Phone işletim sistemleri yerlerini Google Android işletim sistemine bırakmış durumda. Nokia ve BlackBerry markaları Android ekosistemine geçiş yaparak batmaktan kurtulan iki üretici olarak göze çarpıyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği Google’a yapılan aramalarda kendi alışveriş hizmetlerine avantaj sağladığı ve hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 2,4 milyar dolarlık bir ceza kesmişti ve bugün Avrupa Birliği Google’ın canını acıtacak bir karara daha imza attı. Verilen para cezası Google’ın canını acıtmayacak olsa da karar çok ama çok etkili bir yaptırım ile birlikte karşımıza çıkıyor.

AB: Google Android işletim sistemi değişecek!

Bugün yayınlanan bir karar ile Google’a Avrupa Birliği Komisyonu Google’ın akıllı telefonlarda, tabletlerde ve  tablet PC’ler gibi mobil cihazlarda kullanılan Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 4,3 milyar € rekor seviyede para cezası kararı alındığını açıkladı. Bununla birlikte Google’ın bu süreci değiştirmesi için 90 günlük yasal bir süre verildi.

Google’a neden ceza verildi?

Bildiğiniz gibi Android bir telefon aldığınızda (Çin’den almıyorsanız) içinde Google uygulamalarının hazır bir şekilde çıktığını görürsünüz. Bu da aslında cezanın ana sebebi oluyor. 2016 yılında yapılan bir inceleme neticesinde Google’ın üreticiler ile yaptığı sözleşmelerde Google uygulamalarını ön yüklü olarak telefonlarında bulunduracağına dair sözleşmeler ortaya çıkmıştı. Hatta birçok üreticinin kendi web tarayıcısı yerine stok Google Chrome kullanmak durumunda kaldığını da görüyorduk. İşte tüm bu sebeplerden dolayı Google’a görülmemiş bir ceza geldi.

Google’ın cevabı gecikmedi

Google bugün şöyle bir açıklamada bulundu?

Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.

Peki şimdi ne olacak?

Öncelikle Google bu parayı Avrupa Birliği Komisyonu‘na paşa paşa ödeyecek ve itiraz süreci de böylece başlamış olacak. İtiraz kabul edilir mi derseniz biz hukukçu değiliz ama Avrupa Birliği Komisyonu üyeleri arasında bu ceza verilmeden önce hukuksal getirilerini düşünecek beyinler olduğunu da biliyoruz. Bu süreç Android ekosisteminin ciddi bir değişim yaşayacağı anlamına geliyor.

Android ekosistemi “Açık Kaynak Kodlu” ve “Ücretsiz” diyen Google’ın üreticiler ile kapalı kapılar ardında böyle pazarlıklar yapması da ne kadar açık ne kadar ücretsiz bunu da zaman içinde göreceğiz.

Aynı durum Apple için geçerli değil mi?

Verilen gerekçeli karara baktığınızda bunların hemen hemen hepsinin (arama motoru kısmı hariç ama o da Yandex kullanıyor) Apple tarafından da yapıldığını görüyoruz. Kendi marketi, kendi tarayıcısı, kendi müzik uygulaması ile ilk kurulum gerçekleştiren ve Android gibi farklı bir şekilde program kurulumuna da izin vermeyen Apple’a karşı Avrupa Birliği Komisyonu’nun tutumunu çok ama çok merak ediyoruz…

Xiaomi borsa değeri uçtu! Lei Jun en zenginler listesine girdi!

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.