Huawei Haziran 28, 2018 18:00

Huawei İlk 5G’li Akıllı Telefon için tarih verdi

Huawei İlk 5G’li Akıllı Telefon için tarih verdi

Huawei ilk 5G’li modelini piyasaya sürmek için çalışmalarını hızlandırdı. Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da MWC Shanghai 2018’de konuşan şirketin CEO’su Eric Xu bu konuda çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti.

5. nesil kablosuz iletişim teknolojisi

2016 yılı sonlarından itibaren üzerinde çalışmaların yapıldığı 5. nesil ağ teknolojisinin tüketiciye ulaşması için artık çok kısa bir süre kaldı. Özellikle Çinli üreticilerin yoğun AR-GE çalışmaları yaptığı bu teknoloji son tüketiciye ulaştığında akıllı telefonlarda 1000 megabit bağlantı seviyesine ulaşmak rahatlıkla mümkün olacak.

2020 yılında 50 milyarı bulması beklenilen internete bağlı cihazlar için bu bağlantı hızı işleri çok kolaylaştıracak. 4K filmlerin popüler olduğu bugünlerin aksine 5G teknolojisi ile akıllı telefonlarda bile 8K çözünürlükte içerikler gündeme gelecek.

Bir çok akıllı telefon üreticisinin bu konu ile ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü biliyoruz. Huawei de Mart 2019’da kadar bu teknolojiyi akıllı telefonlarda kullanılabilir hale getirerek Haziran 2019’da kullanıcıların beğenisine sunmayı hedefliyor. P30 serisi ve Mate 30 serisinde karşımıza çıkması beklenen bu teknoloji sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik konusunda da bir hayli kolaylıklar sağlayacak. Bu teknoloji için geliştirilen işlemcinin de Kirin 1020 olduğu sızdırılan bilgiler arasında.

Bağlantı gecikmesinin 1 milisaniyeden düşük olması beklenen 5G sayesinde tam anlamıyla kusursuz bağlantı deneyimi sunulacak. Ayrıca mobil operatörlerin de bu teknolojiyi standart hale getirmesi için bir çok yeni baz istasyonuna ihtiyaçları olabilir ki bu da SAR değeri tartışmalarını alevlendirecek gibi görünüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.