Mobil Haziran 25, 2018 17:45

Çinli üreticiler yükselirken büyük üreticiler neden düşüşe geçti? [Video]

Çinli üreticiler yükselirken büyük üreticiler neden düşüşe geçti? [Video]

Akıllı telefon pazarının başlangıcı olarak farklı kesimler farklı tarihleri baz alsa da biz teknoburada.net olarak Steve Jobs’ın elinde ilk nesil iPhone ile karşımıza çıktığı 29 Haziran 2007 yılını milat olarak kabul ediyoruz.

Evet o dönemin çok öncesinde Symbian işletim sistemli telefonlar ile akıllı telefon standartlarını yaşayabiliyorduk ama ilk nesil iPhone büyük bir devrimin başlangıcı oldu. Daha sonra birçok üretici Apple’ı takip etti ve iPhone vari telefonlar ortaya koydu. Dünyanın en büyük üreticisi Samsung ilk nesil iPhone tanıtıldıktan ancak 3 yıl sonra iPhone’a benzeyen bir model yapabildi ve Çinli üreticiler de ilk nesil Galaxy S’in başarısı ile birlikte “biz de yaparız” moduna girdiler.

Çinli üreticiler mobil pazarı anlamaya başlıyor!

Samsung’un büyük başarısı Çinli üreticiler taklitçi bir yapıya kavuşturdu. Bu işi abartan Meizu ise Apple ile girdiği patent savaşları sonrasında ödediği cezalar yüzünden kepenk kapatma noktasına gelmiş ve faaliyetlerini durdurmuştu. Aşağıdaki görsel tam olarak ne dediğimizi anlatıyor diye düşünüyoruz.

Oppo ve Vivo Apple’ı taklit ediyor!

Çin’in en büyük kuruluşlarından birisi olan BBK Holding bünyesindeki Oppo ve Vivo akıllı telefon üretimi yaparken Apple’ı ciddi anlamda taklit ettiler ama bir farkları var. Bu üreticiler Apple’ı taklit ederken iPhone’nun mevcut eksiklerini de giderdiler.

Bu süreç ciddi bir gelişimin ve değişimin de habercisiydi. Zira bu üreticiler Apple’ın telefonuna koyamadığı özellikleri telefonlarına ekledikçe farklılaşmaya başladılar ve biz daha iyisini yapabiliyoruz algısına da sahip olmaya başladılar.

Bu tasarımlar Apple’ın birebir diyebileceğimiz tasarımlarının iyileştirilmiş halleri dersek yanlış bir tabir kullanmamış oluruz. Çinli üreticiler Apple’ın telefonlarını taklit ederken daha iyi ekran / kasa oranlarına, daha iyi pil ve kamera performansları ile telefonlarını iyileştirdiler ve her değişim ile birlikte taklit edenden taklit edilene bir yolcuğa da başlamış oldular.

Bugün ise Çinli üreticilerin sektörü ele geçirmeye başladıklarını görüyoruz. Bundan birkaç yıl önce Samsung CEO’suna Xiaomi değişim yaşıyor dediğimde firmayı tanımadığını gülümseyerek söylemişti. Bugün ise gelinen nokta ortada.

Çinli üreticiler neden yükseliyor!

Dünyanın en çok telefon satan üreticisi Samsung hemen ardından da Apple geliyor ve arkadaki 8 üretici de Çinli. Dünyanın en çok telefon satan üreticileri arasında LG, HTC, Sony, Motorola ve BlackBerry gelmiyor. Bu durumu sadece “abi Çin çok kalabalık” diyerek geçiştirmek ancak başarısız pazarlama direktörlerinin işidir diye düşünüyoruz. Globalleşen dünyada Vivo gibi yerel bir marka dünya kupasına ana sponsor oluyorsa; Oppo Barcelona kulübüne sponsor oluyorsa ve Nubia gibi bir üretici Cristiano Ronaldo ile reklam filmi çekiyorsa bu işin altında farklı bir strateji olduğunu da rahatlıkla görebilirsiniz…

Çinli üreticiler için bu daha başlangıç!

Dünyanın ilk 2K ekranını, dünyanın ilk f/1,8 diyafram değerini, dünyanın ilk gerçek anlamda hızlı şarj desteğini, dünyanın ilk 5x optik zoomlu telefonunu, dünyanın ilk ekran altından parmak izi okuma sensörlü telefonunu, dünyanın ilk %94 ekran kasa oranına sahip telefonunu, dünyanın ilk Snapdragon 710 yonga setine sahip telefonunu vb ilkleri gerçekleştiren Çinli üreticiler taklit edenden taklit edilene doğru yaptıkları yolculuğun sonuna geldiler.

Halen kutu içerisine hızlı şarj adaptörü koyamayan “dünyanın en büyük üreticileri” kullanıcılarına saygı duymadığı sürece sonlarının Nokia, Motorola ve BlackBerry gibi olmasının da yakın olduğunu düşünüyoruz.

Değişim başladı ve bu değişime ayak uyduramayan üreticiler ne kadar büyük olursa olsun kaybetmeye mecburlar. Zira Xiaomi gibi üreticiler sayesinde artık insanlar bir amiral gemisi için 900 dolar para vermenin gerek olmadığını da anladılar.

Tüketiciler Çinli markaları tercih etmeye başladılar!

Değişen pazarda halen Snapdragon 450’li ya da 2 yıl önceki yonga setini kullanıcılarına yeni telefonlar içinde pazarlamak büyük üreticilere olan güvenin yavaş yavaş yok olmasına sebep olacak bir sürecin de başlangıcı olacaktır diye düşünüyoruz. Samsung ve Apple gibi üreticiler bu değişen pazarı anlayamıyor ve buna Huawei’nin de eklendiğini görüyoruz. Bu büyüklük, üreticilerin at gözlükleri ile pazarı görmelerine sebep olurken Çinli üreticiler her geçen nesille birlikte daha fazla merak edilen ve daha fazla istenen ürünlere imza atıyorlar. Geçtiğimiz gün tanıtılan ve Ağustos ayında da satışa sunulacak olan Oppo Find X bugün itibariyle 7 milyon ön sipariş almışken ne demek istediğimizi de net bir biçimde anlayabilmişsinizdir diye düşünüyoruz…

Bakalım büyük üreticiler nasıl bir “aksiyon alacaklar?”

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.