Yapay Zeka 800 Milyon Kişiyi İşsiz Bırakacak! - TeknoBurada
19 Şubat 2019 Salı
Yapay Zeka 800 Milyon Kişiyi İşsiz Bırakacak!

Yapay Zeka 800 Milyon Kişiyi İşsiz Bırakacak!

Yapay zeka milyonlarca kişiyi işsiz bırakacak. Dördüncü sanayi devriminin hayatımıza girmesiyle birlikte yazılım ve kodlama alanları da büyüme trendlerini hızlı bir şekilde sürdürüyor.

Giderek büyüyen sektör gelecekte birçok kişiyi işsiz bırakacağı gibi geleceğin mesleklerini gündeme getiriyor. 2017 yılı verilerine göre dünyada 5 trilyon dolar hacime ulaşan bilişim sektörünün ana kollarından biri olan yazılımın küresel pazar büyüklüğü 3,5 trilyon dolar düzeyinde bulunuyor.

Yapay zeka ve makine öğrenmesi alanlarında gerçekleşen ilerlemeler birçok sektörün iş yapma şeklini dönüştürmeye başladı. Önümüzdeki 2 yıl içinde, 47 milyar nesnenin internete bağlanması, IoT devriminin gerçekleşmesi öngörülüyor.

yapay zeka

yapay zeka

Kripto para birimlerinin teknolojisini oluşturan blok zinciri (blockchain) teknolojisi de tapu kayıtlarından, kamu kurumlarının iş yapma şekline, noter hizmetlerine kadar çok sayıda iş alanında dönüşümü tetikliyor.

Yapy zeka ve robotlar ise çoktan insanların iş alanlarına göz dikti. Bağımsız araştırmalar, 2030 yılına dek robotların ve yapay zekanın dünya genelinde 800 milyon kişinin elinden işini alacağını söylüyor.