Xiaomi'nin değeri ne kadar? Onu parayla ölçebilir misiniz? :) - TeknoBurada
19 Şubat 2019 Salı
Xiaomi’nin değeri ne kadar? Onu parayla ölçebilir misiniz? :)

Xiaomi’nin değeri ne kadar? Onu parayla ölçebilir misiniz? :)

Akıllı telefon pazarında dinamiklerin geçtiğimiz yıl itibariyle değişeceğini anlamıştık. Özellikle 2017 yılında yapılan Mobil Dünya Kongresi kapsamında BBK Holding (Oppo, Vivo ve OnePlus) tarafından duyurulan yeni nesil 15 dakikada 3000 mAh pilin şarj olması ve 5X optik zoom donanımları sektörün değişeceğinin de en büyük göstergesi oldu. Bu yıl yapılan Mobil Dünya Kongresi kapsamında ise Vivo çerçevesiz telefonu ile karşımıza çıktı. Bunun gibi donanımlar mobil pazarın değişeceğinin göstergesiyken Xiaomi’nin de “amiral gemisi almak için 1000 dolar para vermenize gerek yok” kampanyası sonucunda önce Mi Mix 2S ve daha sonrada geçtiğimiz ay Xiaomi Mi 8 ile tanıştık. Rüya gibi bir 2017 geçiren ve bir önceki yıla göre tam %46 büyüyen üretici bu yılın ilk çeyreğinde de 28 milyon adet telefon satışı gerçekleştirdi ve bu rakamlara daha Mi 8, Mi 8 SE ve Mi 8 Explorer Edition modelleri dahil değil.

Xiaomi Borsa Değeri Belli Oluyor!

Bugün yapılan açıklamalara göre Xiaomi, önümüzdeki ay itibariyle ülkemizin de içinde bulunduğu Merkez Kıymetler Borsası’nda işlem yapmaya başlayacak. Ön taleplerin kısa süre içinde (bu ay bitmeden) başlayacağı belirtilen raporda, Xiaomi’nin şirket ve marka değerinin 100 milyar dolar altında olması bekleniyor. Borsaya açıldıktan sonra nasıl bir tablo ortaya çıkacak bunu da hep birlikte göreceğiz ama ilk etapta şirketin değerinin 70 milyar dolar ile 80 milyar dolar (en fazla 86,6 milyar dolar) değere sahip olacağı belirtiliyor.

Bu rakamlar gerçekten çok ama çok büyük rakamlar. Bir markanın bundan 3 sene önceki değerini 1000 kat arttırması ve dünyanın en büyük üreticileri ile yarışır noktaya ulaşması hatta onları geçmesi çok ama çok büyük bir durum. Aşağıda Fortune Türkiye’nin belirlediği 2017 yılının en değerli birkaç markasının değerini yazalım ve siz de Xiaomi’nin nereye geldiğini daha net bir biçimde anlayın…

En Değerli Markalar 2017 (Sıraya Göre Değil)

  • Google / AlphaBet 109,5 milyar dolar
  • Apple 107,1 milyar dolar
  • Microsoft 76,7 milyar dolar
  • Samsung 66,2 milyar dolar
  • Facebook 62 milyar dolar
  • Mc Donald’s 38 milyar dolar
  • Huawei ?