Apple USB Type-C için kolları sıvadı! iPhone’larda ne zaman kullanılacak?
19 Şubat 2019 Salı
Apple sonunda yola geliyor mu? [iPhone şarj cihazınız var mı?] sorusu ortadan kalkıyor

Apple sonunda yola geliyor mu? [iPhone şarj cihazınız var mı?] sorusu ortadan kalkıyor

Mobil ve PC dünyasına yön veren üreticilerden biri olan Apple sonunda inadından vaz mı geçiyor? iPhone 5 ile birlikte hayatımıza giren Lightning portu artık tarihin tozlu raflarında yerini alabilir. DigiTimes tarafından yayımlanan bir rapora göre Apple USB Type-C portuna geçiş yapmaya hazırlanıyor. İddiaya göre şirketin 2019 yılında duyuracağı iPhone modellerinde USB Type-C bağlantı noktası yer alacak.

Şirket zaten MacBook serisindeki USB Type-C’yi çoktan benimsedi ve diğer dizüstü bilgisayar üreticilerine öncülük etti. Ancak söz konusu iPhone ve iPad çözümleri olduğunda ise Apple yıllardır Lightning girişiyle yoluna devam ediyor.

Apple USB Type-C

Apple USB Type-C

Bu noktada Apple’a haksızlık da etmemek gerekiyor. Şirket Lightning portuyla uyumlu şarj, kulaklık ve diğer aksesuarlardan ciddi bir gelir sağlıyor.

Rapora göre Apple artık mobil dünyasında bir standart haline gelen USB Type-C’ye kayıtsız kalmayacak. Firmanın mühendisleri teknik detaylar üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu gelişme Apple adına çok da kolay olmayacak, zira şirketin halihazırda satışa sunduğu birçok aksesuar Lightning portuyla uyumlu.

Apple’ın iPhone/iPad modellerinde USB Type-C bağlantısına geçiş yapacak olması kullanıcıları epey mutlu edecektir. Zira kullanıcılar diledikleri yerde şarj cihazı ve Type-C ile uyumlu pek çok kulaklık seçeneği bulabilecek.

 

Lenovo Z5 aynen Xiaomi Mi 8 gibi dayanamadı!