Mobil Haziran 4, 2018 12:30

Snapdragon 850 kullanan HP Chimera 2 pazara çıkıyor! Şimdi Intel ve AMD düşünsün!!!

Snapdragon 850 kullanan HP Chimera 2 pazara çıkıyor! Şimdi Intel ve AMD düşünsün!!!

Akıllı telefon pazarının en büyük yonga seti üreticisi olan Qualcomm yeni nesil yonga setleri ile pazarı yönlendiren bir noktada. Kendi üretimi olmasa da ARM Mimarisi üzerine dizayn ettiği yonga setleri ile Android ekosisteminin en hızlı çözümlerini bize sunan üreticinin Snapdragon 1000 serisi ile laptop pazarına gireceği ile ilgili haberleri görmüşsünüzdür. Bu haberlere pek itibar etmedik zira üreticinin bu noktada planları aslında bu işi çok daha önceden başarabilmek. Şu anda dünyanın en güçlü mobil CPU’su Snapdragon 845‘in geliştirilmiş versiyonu Snapdragon 850 yonga setini kullanan HP Chimera 2 kısa süre içinde satışa sunulacak. Bu noktada şöyle bir detay var, bunu atlamayalım.

Snapdragon 850 HP Chimera 2 ile pazara çıkıyor!

Daha önceden HP Envy x2 (Snapdragon 835), Lenovo Miix 630 (Snapdragon 835) ve Asus NovaGo (Snapdragon 835) gibi ürünler mobil işlemciler kullanarak karşımıza çıktılar ama bunlar bize Win32 desteği sunabildiler. Gerçek ve doğal X64 platformuna ise maalesef henüz sahip olamadık. Bundan dolayı da bu laptopların birçok yeni program ile uyumsuzluğu da söz konusu oldu.

Snapdragon 850, Snapdragon 950 ve Snapdragon 1000 geliyor!

Quaclomm bu noktada oldukça agresif ve X64 desteği sağlayan  yeni nesil yonga setleri ile birlikte ilk ürünlerin de 2019 birinci çeyreğinde bizimle tanıştırılacağını belirtiyor. Mobil pazar bu noktada nasıl devam edecek nasıl gidecek bilemiyoruz ama bu 2 in 1 denilen yapıların hayatımıza daha fazla yön vereceğini düşünüyoruz. Snapdragon 850 yonga setine ait benchmark skoru ise hemen aşağıda. Windows’a geçince bakın sistem nasıl da değişiyor…

Snapdragon 850 Geekbench 4

Snapdragon 850 Geekbench 4

Bizim Yorumuz!

Bu gelişim çok önemli zira önümüzdeki birkaç yıl içinde bir yonga seti alarak bunu hem telefonda, hem arabada hem de bu yonga setini kişisel laptoplarımızda kullanabileceğiz. Yani telefonumuzu araca taktığımızda otonom sürüşü ya da bilgisayarımıza taktığımızda da bilgisayarımızın ana işlevini tek bir yonga seti yerine getirebilecek. Bu noktada mobil pazarda başarısız olan Intel ile bu pazara girmeye cesaret bile edemeyen AMD’nin ne yapacağını çok ama çok merak ediyoruz…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.