Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 23, 2018 18:00

Google ve LG OLED teknolojisinin çivisini çıkardı!

Google ve LG OLED teknolojisinin çivisini çıkardı!

Akıllı telefon pazarında halen istediği noktada olmayan iki üretici Google ve LG güçlerini OLED teknolojisi üzerine yoğunlaştırmış görünüyor. Bildiğiniz gibi Google geçtiğimiz hafta biten Geliştiriciler Konferansı’nda sanal gerçeklik konusuna oldukça önem verdiğini duyurmuştu. Biz de gelecekteki pazarlama ve reklam yöntemlerinin sanal dünya üzerinden yapılacağına inanıyoruz. Özellikle tat, koku ve hissiyat özelliklerinin eklenmesi ile birlikte (ki bunun üzerinde yoğun bir çalışma yürütülüyor) sanal dünyanın önemi her geçen gün artacak. Bundan dolayı da LG ile Google‘ın güçlerini birleştirerek çok özel bir OLED ekran üzerinde çalıştıkları ortaya çıktı.

Google ve LG

Google ve LG

Google ve LG 1443 ppi OLED Ekran Geliştirdi!

Ortaya çıkan bilgilere göre LG‘nin OLED bölümü Google’ın da yazılımını kullanarak dünyanın en yüksek çözünürlüğe ve dolayısıyla da dünyanın en yüksek PPI değerine sahip OLED tabanlı ekranını geliştirdi. 4,3 inç büyüklüğünde 3840×4800 piksel çözünürlüğünde 120Hz tarama hızına sahip OLED tabanlı ekran geliştirdiklerini duyuran LG Electronics ve Google‘ın bu ekranı telefonlarda kullanması sonucunda tarama hızının 75Hz‘e gerileyeceği de bildirildi. Yani bu ekranı telefonlarda görmemiz şimdilik pek doğru bir hamle sayılmaz. Yeni nesil Android işletim sisteminde GPU tarafındaki güncelleme yazılımları ile bu ekranın doğal 120Hz desteğine kavuşacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bizim Yorumumuz

HTC Vive 2 gibi gelişmiş bir sanal gerçeklik gözlüğünün 90 HZ ve 2160×1200 çözünürlüğü sunabildiği bir ortamda bu ekranın geliştirilmesi çok ama çok önemli diye düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde mobil pazar bu tarz ekranlar ile birlikte çok farklı bir noktaya gelecektir diye düşünüyoruz. Cep telefonlarında Sony tarafından kullanılan 4K ekranların 800ppi civarlarında olduğu düşünüldüğünde 1443ppi’ın nasıl muhteşem bir yoğunluk olduğunu da siz düşünün…

Bu defa şeffaf Xiaomi Mi 8 sızdırıldı

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.