Ana sayfa » Mobil » Qualcomm 5G orta segment telefonlara da gelecek, dedi!

Qualcomm 5G orta segment telefonlara da gelecek, dedi!

Qualcomm 5G orta segment telefonlara da gelecek, dedi!

Ülkemizde 4,5G (dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bir tabirdir bu) şebekesine 1 Nisan 2016 tarihinde geçmiştik. Biz de gece saat 00:00’da bir video çekerek bu geçişi size canlı olarak göstermiştik. O günden bugüne ne değişti derseniz aslında GSM Operatörleri tarafında (Turkcell hariç) büyük bir değişim yaşanmadı ve yazıyı hazırlayan ben Vodafone’dan Türk Telekom’a hız sorunlarından dolayı geçiş yapmak zorunda kaldım. Bu sürecin devamı niteliğindeki 5G şebekesi ise artık son noktaya gelmiş bulunuyor ve bu senenin sonuna doğru birçok ülke bu şebekeyi kullanmaya başlayacak. Qualcomm 5G ile ilgili Haziran ayında kullanımın başlayacağını belirterek yeni telefonların da 5G desteğine sahip olacağını açıkladı. Ülkemizde 4G’yi bile kullanamazken 5G için acele etmemize pek gerek yok diye düşünüyoruz.

Qualcomm 5G için umutlu!

Yapılan açıklamaya göre Qualcomm, mevcut yonga setlerinin düşük frekanslı 600MHz, orta frekanslı 2.5 ~ 4.9GHz ve 28 / 39GHz frekans bantlarını kapsayan frekansları olan global operatörleri desteklediğini iddia ediyor. Bakıldığında ara frekansın maksimum hızı ve milimetre dalgası istenen ve beklenen 4Gbps’ye ulaşabiliyor. Qualcomm’dan gelen açıklamaya göre ilk 5G cep telefonları şimdilik amiral gemisi ürünler olacak, ancak giriş seviyesi ve orta sınıf çözümlerin hızlı bir şekilde 5G desteğine kavuşacağı da belirtiliyor.

Bakalım ülkemiz bu sürece nasıl geçiş yapacak çok merak ediyoruz…

Ödüllü oyun Monument Valley Google Play’de artık ücretsiz

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.