Mobil Mart 15, 2018 16:30

Google Android Platformu Çöplük Haline mi Geliyor?

Google Android Platformu Çöplük Haline mi Geliyor?

Google‘ın mobil işletim sistemi Android ekosistemi 2005 yılında başlayan bir hikayedir. 9 Şubat 2009 tarihinde Android 1.1 veya Android Banana Bread yayınlanmış ve kullanıcılara sunulmuştur. Bu süreçten sonrasını aslında hepimiz biliyoruz. Zira Android platformu açık kaynak kodlu olması ile bir anda mobil pazarın dengesini değiştirdi ve Symbian gibi Java altyapısına sahip olan uygulamaları ortadan kaldırdı. O dönemde BlackBerry OS çok güçlüydü ama zaman içinde BlackBerry firması bile ironik bir biçimde kendi işletim sistemini bir kenara bırakarak Google Android Platformuna geçiş yaptı. Bu durum aslında Android ekosisteminin ne denli güçlü bir noktaya geldiğini gösteriyordu. Açık kaynak kodlu bir yazılımın dışarıdan saldırı alması ise fizik kuralları kadar geçerli bir durumdu ve zaman içinde Android işletim sisteminin başı güvenlik sorunları ile oldukça derde girdi.

Google Android Platformunun Sonunu Güncelleme Getirecek!

Google her yıl Haziran ayında yaptığı Google Geliştiricler Konferansı ile birlikte yeni nesil Android İşletim Sistemini bizlere sunuyor. Eylül ayında da bu güncelleme öncelikle Nexus ve/veya Pixel telefonlara sonra da Gogole’ın Android One Projesi kapsamındaki telefonlara sunuluyordu. Fark ettiyseniz “di’li geçmiş zaman” kullanıyoruz zira bu yıl bu pekte böyle olmadı. Buna siz Google‘ın beceriksizliği ya da üreticilerin beceriksizliği diyebilirsiniz ama ortadaki en önemli gerçek firmaların yeni ürünlerini yeni nesil Android işletim sistemi ile satışa sunmaları yani bir pazarlama stratejisi dememiz gerekiyor diye düşünüyoruz.

Google Pixel 2: 11 saat 07 dakika

Android One Platformu Halen Güncelleme Bekliyor!

Ülkemizde Android One Platformu General Mobile tarafından yürütülüyor. Xiaomi’nin de XA1 telefonu bu platforma destek veriyor ama birçok kişinin yerli marka General Mobile tercih ettiğini görüyoruz. Android 8.1 güncellemesinin halen hiçbir General Mobile Android One telefonuna gelmemesi ve halen geçtiğimiz yılın amiral gemisi Galaxy Note 8 gibi telefonların bile Android 8.0 Oreo güncellemesi alamaması bu işletim sisteminin sonunu getirecek gibi görünüyor.

İki Yılda Bir Yeni Android Platformu Tanıtılmalı!

Peki bu sorunun çözümü nedir Bizce bu sorun Android işletim sisteminin her yıl değil 2 yılda bir tanıtılması ve gelişim sürecine üreticilerin de dahil edilmesidir. Bunlar yapılmadığı sürece Android kullanıcıları kendilerini sürekli güncelleme beklerken bulacaklardır. Üreticiler ise XDA Formundaki yazılımcılar ile birlikte kendi emülgatör yazılımlarını geliştirebilirler. Zira bundan 5 yıl önce bunları oldukça sık kullanıyorduk. Google Android platformunu bir çöp haline getirmek istemiyorsa üreticiler ile birlikte kullanıcılar için çalışmalı. Yoksa bu durum içinde çıkılmaz bir hal alıyor…

Samsung Açıkladı: Samsung Oreo Güncelleme Takvimi Nasıl Yapılacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.