Diğer Şubat 7, 2018 6:00

SpaceX, Falcon Heavy Roketinin Testini Başarıyla Gerçekleştirdi

SpaceX, Falcon Heavy Roketinin Testini Başarıyla Gerçekleştirdi

SpaceX uzun zamandır fırlatma testini ertelediği Falcon Heavy roketinin fırlatma testini dün akşam başarıyla gerçekleştirdi. SpaceX tarafından geliştirilen Falcon Heavy roketi bugüne kadar dünyadan ayrılan en güçlü operasyonel roket unvanını da ele geçirdi. Falcon Heavy yörüngeye 64 metrik ton ağırlığık taşıyabiliyor. Bu ağırlık kalkışa hazır bir Boeing 737’den çok daha fazla. Kalkışta kullanılan Merlin motorları ise dünyanın en verimli roket motorları arasında yer alıyor. Kalkış esnasında yaklaşık 2267 ton itiş gücü sağlayan bu motorlar yaklaşık olarak 18 adet Boeing 474’ye eşit.

Falcon Heavy, Mars yolculuğunda SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın Tesla Roadster modelini taşıyor. Mars yörüngesinde dolanacak olan aracın yaklaşık olarak 1 milyar yıl boyunca bozulmadan yörüngesinde kalması bekleniyor. Aracın içerisinde bir de şirket tarafından geliştirilmiş olan astronotlar için yeni nesil uzay giysisi Star Man kıyafeti yer alıyor.

YouTube’un En Çok İzlenen İkinci Canlı Yayını!

SpaceX’in ve daha birçok kanalın YouTube’dan canlı yayınladığı fırlatma YouTube tarihinde bugüne kadar en çok izlenen ikinci canlı yayın olmuştu. Fırlatma anı tam 2.3 milyon kişi tarafından izlendi. En çok izlenen canlı yayın olma özelliği ise hala 2012 yılında 8 milyon izleyici ile Felix Baumgartner’ın gerçekleştirdiği Red Bull Stratos atlayışı yer alıyor.

Xiaomi Mi Mix 2S işlemcisi ve AnTuTu puanı belli oldu

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.