Mobil Ocak 25, 2018 9:00

Yeni Nesil MediaTek Helio P70 Tam Bir Performans Canavarı Olacak!

Yeni Nesil MediaTek Helio P70 Tam Bir Performans Canavarı Olacak!

Akıllı telefon pazarı orta segmente her geçen gün daha fazla önem vermeye başladı. Bunun en büyük sebebi ise her yıl artan telefon fiyatları olarak görülüyor. Orta segment pazarı sürekli olarak gelişirken yonga seti üreticilerinin de oldukça iddialı işler ortaya koyduklarına şahit oluyoruz. Bu noktada Çinli MediaTek yeni nesil yonga seti MediaTek Helio P70 ile karşımıza çıkmaya hazırlanırken Helio P70‘in benchmark skorları ve teknik detayları da sızdırıldı. Buna göre yeni nesil Helio P70 12 nanometre üretim sürecine sahip olacak. Bu konuda 10 nanometre üretim süreceği ile ilgili dedikoduların da doğru olmadığına şahit olduk.

MediaTek Helio P70 Teknik Özellikler

Ortaya çıkan bilgilere göre yeni nesil yonga seti 8 çekirdekli bir yapıya sahip olacak. 2,5 GHz hızında çalışan 4 adet A73 çekirdeklerine, 2,0 GHz hızında çalışan 4 adet A53 çekirdekleri eşlik edecek. Düşük güç çekirdeklerinin 2,0 GHz hızında çalışmasının enerji verimliliğine kötü bir katkısı olacağını kesin olarak söyleyebiliriz. 800 MHz hızında çalışan Mali-G72 MP4 GPU‘sundan güç alacak olan Helio P70‘in LPDDR4 RAM desteği olduğunu ve Cat.12 modem desteği olduğunu da belirtelim. Bu noktada rakipleri MediaTek X30, Snapdragon 660 ve Exynos 7872 ile olan performans farklarını ise aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Ortaya çıkan bu durum MediaTek‘in ciddi bir atağa geçeceğini ve daralan pazarda kendine çok daha iyi bir konuma sokacağını gösteriyor. Şu yukarıdaki tabloya bakınca Samsung’un çok daha agresif olması gerektiği ise ortadaki en önemli gerçek gibi görünüyor…

https://www.teknoburada.net/galeriler/android-8-0-emui-8-0-guncellemesi-alacak-huawei-telefonlar-resmi-olarak-aciklandi/

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.