Samsung Huawei davası neticelendi! Kazanan kim? - TeknoBurada
19 Nisan 2018 Perşembe
Samsung Huawei davası neticelendi! Kazanan kim?

Samsung Huawei davası neticelendi! Kazanan kim?

Samsung ve Apple arasında uzun yıllar devam eden patent davaları hepinizin malumu. Uzun soluklu olmasa da, Samsung ve Huawei arasında da 2016’dan beri bir dava sürüyor ve bu davada karar verildi.  Bir yıla aşkındır devam Samsung Huawei davası, Huawei’in lehine sonuçlandı.

Samsung Huawei davası neticelendi

Mahkemenin verdiği karara göre Samsung, Huawei’ye ait akıllı telefonlarda yer verilen 4G iletişim teknolojisi, kullanıcı arabirimi ve işletim sistemine ait bazı patentleri lisanslamadan kullandı. Mahkeme, Samsung’dan bu patentleri kullanan cihazların satışını ve üretimini derhal durdurmasını isterken, kararda herhangi bir model ismine ise yer verilmedi. Mahkeme heyeti ayrıca Samsung’u müzakere görüşmelerini bilinçli olarak ertelediğini gözlemledi ve şirketin açıkça hatalı olduğunu görüşünü bildirdi.

Samsung Huawei davası

Samsung Huawei davası

Samsung ve Huawei arasında süren davanın Amerika ve Çin ayağı bulunuyor. Çin ayağında yaklaşık dokuz ay önce Samsung’un Huawei’ye 11.6 milyon dolar ödemesi yönünde bir karar verilmişti.

Samsung’un verilen son kararı temyize götürme hakkı bulunuyor ve gelen açıklamalar mahkeme kararının incelendikten sonra bu yolun izleneceğini gösteriyor. Samsung ayrıca Huawei’in kendi patentlerini ihlal ettiğini bazı davalar açmış durumda, ancak bu davalardan henüz bir sonuç alabilmiş değil.

 

OnePlus 6 tanıtım tarihi ve işlemci birimi belli oldu