08 Nisan 2020 Çarsamba
Ana sayfa » Mobil » Apple iPhone Yavaşlatma ve Koca Bir Özür! Ama Özrü Kabahatinden Büyük
Apple iPhone Yavaşlatma ve Koca Bir Özür! Ama Özrü Kabahatinden Büyük

Apple iPhone Yavaşlatma ve Koca Bir Özür! Ama Özrü Kabahatinden Büyük

Mobil pazarda Galaxy Note 7‘nin başına gelenleri “yaşanan en büyük sansasyon” olarak yorumladık ve bunun üzerine artık bir şey yaşanamaz dedik. Apple sağ olsun fiyat tarafında yaptığı gibi yine çıtayı yükseltti ve Galaxy Note 7‘den daha sansasyonel bir duruma imza attı. Apple‘ın bilerek ve isteyerek bir önceki nesil iPhone modellerinin çekirdek saat hızlarını düşürdüğü ortaya çıktı. Böyle bir şeyi Apple‘ın neden yaptığı oldukça basit zira üretici işlemcinin saat hızını düşürerek Apple iPhone Yavaşlatma sonucuna ulaşıyor ki bu da kullanıcıların daha yavaş iPhone kullanmalarına sebep oluyor. Her şeyin sonunda bunun da kullanıcılarda yeni telefon alma isteği doğmasına yol açıyor. Bu yapılan için nasıl bir oyun nasıl bir algı ifadesi kullanılır bilemiyoruz ama birçok kişinin kendini “aptal gibi” hissettiği de ortadaki en büyük gerçek.

Apple iPhone Yavaşlatma

Apple iPhone Yavaşlatma

Apple iPhone Yavaşlatma Konusunda Özür Diledi Ama Özrü Kabahatinden Büyük!!!

Apple dün yaptığı bir açıklama ile kullanıcılarından özür diledi ve şunu söyledi.

Garantisi biten iPhone’ların pillerini değiştireceğiz. Normalde 79 dolar olan bu işlem için kullanıcılardan 29 dolar ücret talep edilecek. Bu durumdan dolayı özür dileriz…

Bu kadar saçma sapan bir açıklama olabilir mi? Apple‘ın öncelikle hemen bir açıklama yaparak telefonların saat hızlarını yükselteceklerini duyurması gerekirken halen kullanıcıların cebinden pil parası almasını anlayamıyoruz. Böyle bir iş yaparken yakalanan Apple‘ın yavaşlayan iPhone‘lardan dolayı sanki tüketicileri suçlar gibi halen ceplerindeki 29 doları almaya çalışmasını anlamak ise mümkün değil. Apple kullanıcılarından özür dileyerek pil değişimi yapmak yerine halen değiştirdiği pillerden para kazanmaya çalışıyor ve bunu da insanlara bir lütufmuş gibi algılattırmaya çalışıyor.

Samsung Yöneticileri Önümüzde Eğilip Özür Dilerken Apple Bizden Para İstiyor!

Geçtiğimiz yıl Samsung‘un yaptığı Galaxy Note 7‘leri geri toplatmasının değerini bugün çok daha iyi anlıyoruz, ama bu durumun tamamen kültür ile alakası olduğunu düşünüyoruz. Bir tarafta iftira ve başarısızlık karşısında intihar eden bir kültür varken diğer tarafta Amerikan Emperyalizmi’nin en büyük oyuncusu Apple var. Samsung yöneticileri kameralar karşısında eğilerek özür dilerken, Apple‘ın halen 29 doların peşinde koşması tam bir saçmalık diye düşünüyoruz.

Birbir açılan davalar ve bunların sonuçları Apple‘ı farklı bir önlem almaya itebilir. Zira yerel mahkemeler Apple‘ın kullanıcılarına tazminat ödemesine karar verirse bu kararlar emsal teşkil ederek tüm dünyada büyük bir dava sürecinin de başlamasına sebep olabilir.

Genel Yayın Yönetmenimiz Mustafa KILIÇ‘ın konu hakkındaki yorumu ise çok daha yasal ve bağlayıcı bir açıklama oluyor. Kılıç’ın verdiği bilgiye göre Fransa’da Tüketiciyi Koruma Yasası’nda şöyle bir madde bulunuyor.

         “Şirketlerin ürünlerini kasıtlı olarak eskitmesi ve değersiz hale getirmesi yasak.”

Yani bir bir üretici satışını yaptığı bir mal ya da hizmete zarar veren güncellemeler ve düzenlemeler yapamaz. Yaptığı takdirde yıllık geliri üzerinden para cezalarına çarptırılabiliyor.

Bu kanun ile birlikte Apple‘ın Avrupa pazarında da önemli davalara konu olabileceğini düşünüyoruz. Apple‘ın yaptığı açıklama ve özür metnini buradan okuyabilirsiniz. Apple bu sefer baltayı taşa çok fena vurdu.

Şaka değil! iPhone X fiyatı düşebilir!