Güncel Teknoloji Haberleri Aralık 27, 2017 11:00

Tesla Ağaoğlu ve İTÜ Saçmalığı!!!

Tesla Ağaoğlu ve İTÜ Saçmalığı!!!

Tesla‘nın adı bile haber olmaya yetiyor. Bu sadece ülkemiz için değil tüm dünya için böyle. Tesla’nın sahibi ya da daha doğrusu yönetim kurulu başkanı Elon Musk geçtiğimiz günlerde ülkemize gelerek Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüştü. Görüşmede Tesla Türkiye planlarından bahsedildi mi bahsedilmedi mi bilemiyoruz ama kısa süre içinde Tesla’nın ülkemiz kullanıcılarına resmi olarak hizmet edeceğini düşünüyoruz. Zira hatırlarsanız Tim Cook’un da Abdullah Gül ile görüştüğünü ve sonrasında Apple Store açıldığına şahit olmuştuk. Dün yayınlanan bir haber de Tesla Ağaoğlu ve İTÜ bir Ar-Ge aracı için tartışma yaşadıklarından bahsediliyordu. Bu sürece müdahil olmasakta 2 kelam etmek istedik. Zira Ağaoğlu grubu bağışladıkları aracın üniversite tarafından kullanılmadığını ve otoparkta çürümeye bırakıldığını iddia ediyordu! Konuyla ilgili Sözü Gazetesindeki habere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Tesla Ağaoğlu ve İTÜ!!! Hangisi Haklı?

Ağaoğlu grubu adına Ali Ağaoğlu yaptığı açıklamada “Ancak aracın teslim edilmesinin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen otomobille ilgili çalışmalar hakkında hiçbir bilgi sahibi olamadık. Tesla’nın başına ne geldiğini anlamak için arkadaşlarımız üniversiteye gitti. Tesla’yı teslim ettiğimiz tarihte İTÜ’de rektör değişti ve araç rektörlük binasının otoparkında çürümeye terk edildi. Araca el sürülmediğinden pilleri tükenmiş, şarj sistemi de arızalanmıştı. Araca 50 bin dolar masraf çıkarıldı.” ifadesinde bulundu. Bugün ise İTÜ’den açıklama geldi ve konu reddedilerek şu açıklamada bulunuldu ve araçla bir çalışma yapılıyormuş gibi de bir fotoğraf paylaşıldı.

Şu yukarıdaki fotoğraf olmasaydı inanın bu topa hiç girmeyecektik. Ali Ağaoğlu’nu zerre sevmeyiz ama bu açıklamalarında haklı olduğunu bize düşündürten şey göstermelik bir voltaj ölçer (ki kabloları nerede neyi ölçüyor o da belli değil) ve ne idüğü belirsiz kablosu zor yetmiş tuhaf ne işe yaradığını bile anlamadığımız bir mavi montör oldu. Arkadaş araç 5 yıldır sizde halen neyi ölçümlüyorsunuz araba yolda gitmezken? diyesimiz geldi. Bu kadar göstermelik ve gereksiz bir savunma bizi oldukça düşündürttü. Ayrıca ölçüm yapan kişinin bu soğukta kısa kollu olması da bizlere bu fotoğrafların çok önceden çekilebileceğini de çağrıştırdı. Belki İTÜ bize “fotoğrafların çekildiği tarih ve saate bakın” diyebilir ama gördüğünüz gibi bunu değiştirmekte oldukça kolay.

İTÜ, fotoğraf yayınlayacağına aracın çalıştığına, 0-100 hızlanmasını 3,7 saniyede halen yapabildiğini bizlere gösteren bir video çekmiş olabilseydi gerçekten de bu basın açıklaması bir işe yarayabilirdi diye düşünüyoruz. Hatta Rektör arabaya binip Ali Ağaoğlu’na bir kahve içmeye gidebilir ve “size yanlış bilgi verilmiş” diyebilirdi.

Biz bu tartışmanın hiçbir yerinde değiliz ve asla da olmayacağız ama bu açıklamalar öylesine komik ve saçma geldi ki bu konuda 2 çift laf söylemek istedik. Bir bağışçı kendisi için oldukça önemli bir aracı gençlerin eğitimi için bağışlarsa bu noktada geçen 5 yıl içinde nasıl bir sonuç alınmış bunu da görmek isteyebilir diye düşünüyoruz. Dediğimiz gibi, Ali Ağaoğlu bizim sevdiğimiz bir karakter değil ama yaptığı açıklama bizleri oldukça tatmin etti. Umarız Ali Bey’in değil Rektör’ün söyledikleri doğrudur…

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.