LG V30 Neden Hala Satışa Sunulmadı? - TeknoBurada
22 Mart 2018 Perşembe
LG V30 Neden Hala Satışa Sunulmadı?

LG V30 Neden Hala Satışa Sunulmadı?

Akıllı telefon pazarında uzun süredir başarılı olamayan LG, yeni nesil Q serisi ile orta segmentte oldukça iyi bir işe imza attı. 18:9 ekran formatını orta segment pazarına da taşıyan Güney Koreli üretici, 31 Ağustos tarihinde yaptığı bir etkinlik ile yeni nesil amiral gemisi V30 ile karşımıza çıktı. V20‘de eleştirdiğimiz tüm eksikleri gideren ve oldukça başarılı bir biçimde karşımıza çıkan LG aradan 4 aylık bir süre geçmesine rağmen halen amiral gemisini resmi olarak ne ülkemizde ne de Avrupa pazarında satışa sunabildi. Bunun sebebini oldukça merak ediyoruz çünkü LG V30 hepimizin merak ettiği bir telefon.

LG V30 Türkiye Pazarında Neden Satışa Sunulmadı?

Özellikle kamera deneyimi ile öne çıkan V30‘un f/1,6 diyafram değerine sahip ilk telefon olması ise kullanıcıların bu telefona daha fazla ilgi duymasına sebep oldu. Akıllı telefon pazarında son yıllarda hep zarar eden LG’nin V30 ile çıkış yapacağını beklenirken telefonun bu kadar gecikmesinin sebebi ne olabilir?

Üretim Zorlukları!

Öncelikle bu gecikme üretimsel zorluklardan kaynaklanabilir. Bildiğiniz gibi LG V30‘un ekranı OLED tabanlı bir ekran ve bu da üretimsel zorluklara sebep olabiliyor. Bir diğer üretimsel zorluk ise f/1,6 diyafram değerine sahip olan kamera ve kameranın cam lensleri olabilir. LG, yeni nesil V30‘da plastik lens yerine cam lens kullanımına geçiş yapmıştı ve bunun da ciddi anlamda üretimsel bir zorluk yaratabileceğini düşünüyoruz.

Game of Thrones LG V30

Yüksek Maliyet

Tüm bu üretimsel zorluklar ve telefonun genel detayları ise toplam maliyeti arttıran unsurlar olabilir. V30 şu anda Avrupa pazarında sadece İtalya’da satışta ve satış fiyatı olarak 900 € baz alınıyor. Bunun da 64 GB versiyonu için olduğunu hatırlatalım. 128 GB Hafızaya sahip LG V30 almak istiyorsanız ödemeniz gereken ücret 950 €‘ya çıkıyor. Bu fiyatlara iPhone X‘in satıldığı bir dünyada LG’nin V30 ile başarılı olamasını beklemek hayalperestliğin bile ötesinde bir hayal gücüne sahip olmanızı gerektirmiyor mu?

LG Electronics başarılı olmak ve geniş kitlelere ulaşmak istiyorsa öncelikle reklama ve ürünlerinin tanıtımına daha fazla değer vermeli. Rakibi Samsung, Türkiye’nin en çok izlenen programı “O Ses Türkiye” yarışmasında boy gösterirken Güney Koreli üreticinin geleceğe yatırım yapabilmesi için daha agresif olması gerekiyor. Yoksa Ufuk GÜRSOY’u yollamak tek başına yeterli bir önlem değil gibi geliyor...