Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 11, 2017 13:00

Dünyanın En Hızlısıyla Tanışın: Koenigsegg Agera RS [Video]

Dünyanın En Hızlısıyla Tanışın: Koenigsegg Agera RS [Video]

Çağlar boyunca sürat yapmak, insanoğlu için heyecan verici zevkler arasında yer almıştır. Doğal hızımızı aşmak; gerek binek hayvanlarıyla, gerekse şiddetli nehir akıntılarında daima adrenalinimizi doruk noktalara ulaştırmıştır. Bugün, sürat arzumuzun doğal bir sonucu olarak otomotiv teknolojisinde yeni rekorlar deneniyor. Otomobiller ve motosikletler, her zaman için ciddi bir hız rekabeti içerisindeler. Şimdi size bahsedeceğimiz otomobil, adeta hıza olan bir tutkunun sonucu olarak karşımıza çıkıyor. İşte, şehir trafik yasalarına uygun otomobiller içerisinde dünyanın en hızlısıyla tanışın: Koenigsegg Agera RS.

Yakın zamanda CNET üzerinden paylaşılan bir video, trafiğe çıkışı uygun araçlar arasında ortalama 457.2 km/saat hıza ulaşan Agera RS’in sürat rekoru denemelerini bize gösteriyor. Hemen ilave edelim; bu sürat canavarının son hızı değil ve üretici daha fazla hız yapılabileceğini dile getiriyor! Ancak ortalama olarak 457.2 km/saat bandında gidebildiğini söyleyebiliriz. Bundan önceki rekor, otomobil tutkunlarının hayallerindeki isimlerden biri olan Bugatti Chiron’a aitti (430.9 km/saat).

Koenigsegg Agera RS Hız Rekoru Video

Elbette 457.2 km/h gibi korkunç bir süratten bu şekilde bahsetmenin zor olduğunu biliyoruz. Hayalinizde canlandırabilmek için çeşitli örnekler vereceğiz. Bu süratle, bir futbol sahasını bir uçtan bir uca geçmek yalnızca 1.12 saniye sürerdi! Peki, Star Wars filmlerindeki unutulmaz Ölüm Yıldızı’nın etrafında şöyle bir dolaşmak isteseydik? 68 dakika yeterli olurdu. Tüm geziniz boyunca bu hızı koruyabildiğinizi düşünerek ülkemizden bir örnek de verelim; Edirne’den Hakkâri’ye 4 saat 30 dakikanın biraz üstünde bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Öyle sanıyoruz ki Agera RS’in rekoru bir süre için kırılamayacak. Yine de, otomotiv dünyasının daima sınırları zorlamaktan çekinmeyeceğini unutmamak gerekiyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.