iPhone X ve Galaxy S8 / S8+ karşılaştırması! - TeknoBurada
19 Haziran 2019 Çarsamba
iPhone X ve Galaxy S8 / S8+ karşılaştırması!

iPhone X ve Galaxy S8 / S8+ karşılaştırması!

Apple geçtiğimiz günlerde yeni iPhone’ların duyurusunu gerçekleştirdi. Etkinlikte kuşkusuz en dikkat çeken tanıtım iPhone’un 10. yılına özel tanıtılan iPhone X modeli oldu. Bu haberimizde iPhone X ve Galaxy S8 / S8+ telefonların başlıca özelliklerini karşılaştıracağız.

iPhone X ve Galaxy S8 / S8+ karşılaştırması

Boyutlar

iPhone X ve Galaxy S8

iPhone X ve Galaxy S8

iPhone X, Galaxy S8 serisi telefonlardan daha küçük ve ince görünüyor.

Ağırlık

iPhone X kendisinden daha büyük ekrana sahip olan Galaxy S8+ ile neredeyse aynı ağırlıkta. Galaxy S8 ise rakibinden 19 gram daha hafif.

Renkler

iPhone X uzay grisi ve gümüş renklere sahip. Galaxy S8 modeller ise siyah, gümüş, altın ve mavi renklerde satışa sunuldu.

Malzeme kalitesi

iPhone X modelinde paslanmaz çelikten oluşan kasa kullanılıyor. Telefonun arkası cam malzemeden oluşuyor. Galaxy S8 modellerde metal kasa ve cam arka yüzey kullanılıyor.

Suya dayanıklılık

Her iki telefon da suya dayanıklı, ancak Galaxy S8 modeller daha iyi bir sertifika derecesine sahip. iPhone X 1 metre derinlikte 30 dakika boyunca su direnci gösterebilirken, Galaxy S8 ise 1.5 metre derinlikte aynı sürede su geçirmez bir yapıda.

Ekran boyutu

iPhone X ve Galaxy S8 aynı ekran boyutuna sahip. Galaxy S8+ modelinde 6.2 inç büyüklüğünde ekran kullanılıyor.

Ekran çözünürlüğü

Ekran çözünürlüğü noktasında Galaxy S8 modellerin daha iyi olduğunu görüyoruz.

Ekran türü

Apple nihayet iPhone X ile birlikte OLED ekrana geçiş yaptı. Telefonda Samsung üretimi OLED ekran yer alıyor. Galaxy S8 modeller ise yıllardır süregeldiği gibi Super AMOLED ekran kullanıyor.

Kavisli ekran

iPhone X modelinde ekran çerçeveleri bir hayli inceltildi. Ancak henüz kavisli kenara geçiş yapılmadı. Galaxy S8 serisinde kavisli ekran kullanılıyor.

Ana ekrana dönüş butonu

Ön bölümde çok fazla yer kapladığı gerekçesiyle home butonu her iki telefondan kaldırıldı diyebiliriz. Ancak bunun yerine Galaxy S8’de dokunmaya duyarlı sanal bir home butonu yer alıyor.  iPhone X’da ise yukarı kaydırarak bu işlevi yerine getirmeniz mümkün.

Parmak izi tarayıcısı

Samsung ön bölümdeki parmak izi tarayıcısını arkaya taşıdı. Apple ise iPhone X modelinde parmak izi tarayıcısı kullanmadı.

Yüz tanıma teknolojisi

Her iki telefonda da yüz tanına teknolojisi kullanılıyor. iPhone X’da yer alan ve 3D tarama gerçekleştiren Face ID teknolojisi Galaxy S8’e göre çok daha gelişmiş bir yüz tanıma teknolojisi sunuyor.

İşlemci

Galaxy S8’de pazara bağlı olarak sekiz çekirdekli Exynos 8895 ve Snapdragon 835 işlemcileri kullanıldı. iPhone X’da ise altı çekirdekli Apple A11 Bionic işlemci kullanılıyor. İlk gelen test sonuçları Apple A11 Bionic işlemcisinin performans olarak Exynos 8895 / Snapdragon 835’in çok önünde olduğu.

RAM

Galaxy S8 serisinde 4 GB RAM kullanıldı. Telefonlar bazı pazarlarda ise 6 GB RAM eşliğinde satışa sunuldu. iPhone X’da 3 GB RAM yer alıyor.

Dahili depolama

Galaxy S8 modellerde 64 GB depolama yer alıyor. iPhone X’da depolama seçenekleri 64 GB / 256 GB şeklinde.

Hafıza kart desteği

Galaxy S8 modellerde hafıza kart desteği yer alırken, iPhone X’da yer almıyor.

Batarya kapasitesi

iPhone X rakiplerinden daha düşük bir pil kapasitesine sahip. Ancak unutulmamalı ki Apple cihazlarında yazılım ve donanım uyumluluğu üst seviyede ve bu da pil süresine ciddi katkılar sunuyor.

Hızlı şarj

Galaxy S serisi telefonlarda yıllardır kullanılan hızlı şarj özelliği nihayet iPhone’lara geldi. iPhone X hızlı şarj desteğine sahip, ancak bunu için bir harici USB Type-C adaptörü satın almanız gerekiyor.

Kablosuz şarj

Her iki telefonda kablosuz şarj desteği bulunuyor.

Kameralar

Her iki telefonda 12 megapiksel arka kameralar kullanılıyor. Ancak iPhone X’da çift arka kamera olduğunu hatırlatalım. Önde kameralar ise 8 megapiksel ve 7 megapiksel çözünürlüğünde. iPhone X’daki kamera gerçek derinlik sağlayan TrueDepth özelliğine sahip.

Kamera diyafram açıklığı

Galaxy S8 daha iyi bir kamera diyafram açıklığına sahip.

Görüntü sabitleme (OIS)

Her iki telefonda OIS özelliği mevcut.

İşletim sistemi

Galaxy S8 Android 7.0 Nougat işletim sistemiyle çıkış yaptı. Çok yakında Android 8.0 sürümüne yükseltilecek. iPhone X ise iOS 11 sürümüyle çalışıyor.

Fiyat

Öncelikle telefonların Amerika fiyatlarına yukarıdan göz atabilirsiniz. iPhone X’un Türkiye fiyatı henüz bilinmiyor, ancak 6.000 lira seviyesinde olması bekleniyor. Galaxy S8 ve Galaxy S8 ülkemize 3.999 lira ve 4.499 liradan giriş yapmıştı. Fakat telefonları şu an çok daha uygun fiyatlara satın almak mümkün.