Nokia 8 Başarılı Olur mu? - TeknoBurada
15 Eylül 2019 Pazar
Nokia 8 Başarılı Olur mu?

Nokia 8 Başarılı Olur mu?

Amiral gemisi pazarı 2017 yılı bitmeden oldukça karışacak gibi görünüyor. Zira bugün Nokia’nın yeni nesil amiral gemisi Nokia 8 tanıtıldı. Önümüzdeki haftada Samsung Galaxy Note 8 ile tanışacağız. Daha sonraki hafta IFA etkinliği öncesinde LG V30 ile tanıştıktan sonra Eylül’ün son haftası yeni nesil iPhone 7S, iPhone 7S Plus ve iPhone 8 ile tanışacağız. Ekim ayında ise Huawei Mate 10 karşımıza çıkacak. Sony’nin de bu dönemde bir telefon tanıtması bekleniyor ama kesinleşen bir durum ortada yok. Kısacası önümüzdeki 2 ay boyunca mobil pazar büyük bir rekabete sahne olacak gibi görünüyor. Peki orta segment telefonlar ile pazara giriş yapan Nokia, yeni amiral gemisi telefonu Nokia 8 ile başarılı olabilir mi?

Nokia 8

Nokia 8

Nokia 8 Nasıl Başarılı Olur?

Bu sorunun cevabını vermek oldukça zor zira Çinli üretici HMD Global‘in nasıl bir strateji benimseyeceğini oldukça merak ediyoruz. Asıl markaları Oppo ve Vivo‘yu global pazara sunamayan dünyanın en büyük (gizli) üçüncü üreticisi konumundaki HMD Global’in bu telefonun 2 farklı versiyonunu yapmasının büyük avantaj olacağını düşünüyoruz. Daha ucuz pazarlara 4GB RAM’li model sunulacakken isteyenlerin de 6GB RAM gücüne sahip telefonları satın alabilecek. Bu da fiyat tarafında Nokia’nın elini güçlendirebilir.

Nokia’nın çok güçlü rakipleri olsa da; bu rakiplerin çokta pahalı olacağını düşünüyoruz. Nokia doğru fiyatlandırma politikası ile pazarda kendine ciddi anlamda yer bulabilir ama tekrar söylüyoruz bu doğru fiyatlandırma ile olabilir.

Nokia 8 halen kamera arayüzü tarafında isteneni verebilmiş değil. Lumia’dan gelen patentlerin kullanılmadığı telefonda arayüz olarak standart bir arayüz kullanılıyor ve bu da alışık olduğumuz yapıda değil. İkili çekim modundan başka kamera modunun olmaması ise bu telefonu “kamera telefonu” olmaktan çıkartıyor diye düşünüyoruz.

Nokia’nın bu telefonla diğer amiral gemisi modellerle başa çıkması bu anlamda oldukça zor. Her zaman kamera tarafında ciddi anlamda iddialı olan Nokia’nın yeni nesil amiral gemisi Nokia 8 ile başarılı olup olmayacağını ise zaman içinde göreceğiz…

Nokia 8 resmi görüntüleri, özellikleri ve fiyatı