Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 29, 2017 7:08

Samsung Intel savaşında kazanan Güney Kore!

Samsung Intel savaşında kazanan Güney Kore!

Samsung 2015 yılında yaptığı bir toplantıda işlemci üretiminin geleceği ile ilgili resmi bilgileri bizlerle paylaştı. Bu bilgiler arasında yeni nesil yonga setlerinin 10 nanometre üretim sürecine sahip olacağından bahsediliyordu ve kademeli olarak önce 8 nanometre daha sonra da 7 nanometre üretim sürecine geçiş yapılacaktı. Yapılan bu açıklama ile Samsung Intel ile arasındaki uçurumu giderek arttırıyordu.

Nanometre Nedir?

Bu nanometre dediğimiz şey tam olarak şudur. İşlemcilerin üzerinde bulunan transistörlerin boyutları nanometre ile ölçülebiliyor. İlk transistörün 33 santim olduğu düşünüldüğünde artık üretim süreci 10 nanometreye geriledi. Peki 10 nanometre ne kadar bir büyüklük? Tırnağımızın et kalınlığının 2000 nanometre olduğunu düşünürseniz aslında bu yeni nesil transistörlerin gözle görülemeyecek kadar küçük olduğunu anlayabilirsiniz.

Samsung Intel

Samsung Intel ‘i Yonga Seti Üretiminde Geçti

Dünyanın en büyük mobil üreticisi Samsung, 2017 ikinci çeyrek sonuçları açıklandığında sadece çipset üretiminde 15,7 milyar dolar gelir ve 7,2 milyar dolar kar elde etti. Intel ise aynı dönemde 14,8 miyar dolar gelir 3,8 mlyar dolar ise kar elde etti. Üretim maliyetlerinin masaüstü tarafında daha fazla olması bu farkın da en büyük sebebi olarak gösteriliyor.

Bu sonuçlara bakıldığında ise 24 yılldan beri işlemci üretiminin en tepesinde bulunan Intel ilk kez ikinciliğe geriledi. Bakalım nasıl bir süreç bizleri bekliyor bunu hep birlikte göreceğiz…

Samsung Gear S3 Tumi Edition Satışa Sunuldu!

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.