Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 28, 2017 8:47

Oyun Hilesi Satarsan 205 bin TL Ceza Ödersin! Satma!

Oyun Hilesi Satarsan 205 bin TL Ceza Ödersin! Satma!

Oyun dünyasında Türkçe içeriklere çok fazla ihtiyacımız var. Bu ihtiyacın karşılanması için oyun üreticileri uğraşırken korsan oyunculuk ve Oyun Hilesi gibi korsan yaptırımlar üreticilerin belini büken en büyük şeylerden birisi. Bundan dolayı da özellikle birçok mobil üreticisinin Android Play Store’una AppStore’dan çok daha az değer verdiğini görüyoruz. Bugün ortaya çıkan bir haber korsancılık yapanların artık daha dikkatli adım atmasını sağlayacak zira burası muz cumhuriyeti değil.

Oyun Hilesi Sattı 205 bin TL Ceza Aldı

İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, oyun sektörünü yakından ilgilendiren ve Türkiye’de ilk defa uygulanacak tarihi bir karar verdi. Mahkeme, dijital oyunlar için hile yayınlayan ve sağlayan 3 ayrı web sitesine erişimi kalıcı olarak engellerken sitelerde hile yayınlayanları da 205 Bin TL tazminat ödemeye mahkum etti.

İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, web sitesi üzerinden dijital oyun hileleri satan www.hitlan.netwww.hileevereni.com ve www.coldhacks.com hile sitelerinin sahiplerine karşı açılan davanın karar duruşmasında, adı geçen web sitelerinin kalıcı şekilde erişime engellenmesine, marka hakkının ihlal edilerek haksız rekabette bulunulduğuna; bu şekilde verilen zararın tazmini için davalıların 185 bin 923 TL maddi, 20 bin TL de manevi tazminat ödemelerine, yargılama masraflarının davalılardan alınmasına, mahkeme kararının masrafı davalılardan alınarak gazetede ilan edilmesine karar verdi.

Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, Türk mahkemelerinin verdiği bu kararın Türkiye’deki oyun sektörünün pozitif yönde gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyleyerek, 5 yılı aşkın bir zamandır dijital oyunlarda yapılan sahtecilik ve hile yapan sitelere karşı hukuki mücadeleyi kararlıkla ve azimle sürdürdüklerini belirtti.

Google Essential Phone Savaşı mı Başladı?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.