Microsoft Nokia Patentlerini HMD'ye Devretti - TekoBurada
15 Eylül 2019 Pazar
Microsoft Nokia Patentlerini HMD’ye Devretti

Microsoft Nokia Patentlerini HMD’ye Devretti

Akıllı telefon pazarının en önemli üreticilerinden biriyken yılan hikayesine dönen bir süreç sonunda Microsoft tarafından 7,2 milyar dolara satın alınan Nokia, Lumia markası ile yoluna devam etti. Lumia, doğal olarak Windows Phone işletim sistemi kullanmak zorunda kaldı ve Microsoft’un bu işletim sistemine gereken desteği vermemesi neticesinde Lumia satışları tüm dünyada yok denecek kadar azaldı. Microsoft, 7,2 milyar dolara satın aldığı Nokia markasını eline yüzüne bulaştırıp değersizleştirdikten sonra geçtiğimiz yıl dünyanın en büyük üreticilerinden birisi olan HMD Global‘e isim hakları ile birlikte 10 yıllığına devretti. Bugün ise ortaya çıkan bilgiler Microsoft Nokia markasının elinde bulundurduğu patentlerin de HMD Global‘e devrini gerçekleştirdi.

Microsoft Nokia Patenet

Microsoft Nokia Patenet

Microsoft Nokia Mobil Patentleri Artık HMD Global’e Ait!

Yapılan anlaşmaya göre Nokia’nın elinde bulunan 500 adet patent HMD Global‘e devredildi. HMD Global’in özellikle kamera tarafında bu patentlere ciddi anlamda ihtiyacı vardı zira Nokia 3, Nokia 5 ve Nokia 6 serisi telefonlarda kamera tarafında ciddi yazılım eksikleri bulunuyordu.

Editörün Notu: Elini daha da güçlendiren Nokia ve HMD Global’in pazarda daha fazla söz sahibi olması için önünde kendisinden başka hiçbir engel kalmamış gibi görünüyor…

Asus Zenfone 4 telefonlar nasıl bir tasarıma sahip olacak?