13 Aralık 2019 Cuma
LG G6 Neden Tekno Marketlerde Satılmıyor?

LG G6 Neden Tekno Marketlerde Satılmıyor?

Akıllı telefon pazarında rekabet her geçen gün daha da fazla kızışıyor. Üreticiler de birbirlerinin önüne geçmek ve pazarda daha fazla söz sahibi olmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Çinli üreticilerin son yıllardaki başarısı, LG başta olmak üzere, Sony ve HTC gibi markaları pazarın dışına itilmesine sebep oldu. Görünen o ki; Çinli üreticiler Apple ve Samsung’u da ciddi anlamda zorluyorlar. Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi başta olmak üzere Çinli üreticilerin her ürettikleri ürünlerin yok satması ve global pazarda gittikçe popüler olmaları sonrasında LG, Sony ve HTC gibi üreticilerin özellikle orta segment ürünlerine rağbet gittikçe azaldı. Bu yıl Mobil Dünya Kongresi kapsamında tanıştığımız LG G6 ise ülkemizdeki tekno marketlerde satılmaması ile LG, Türkiye’den çekiliyor dedikodularının da başlamasına sebep oldu.

LG G6 Tekno Marketler

LG G6 Tekno Marketler

LG G6 Teknosa Vatan ve Bimeks’te Satılmıyor! Peki, Neden?

Bu soruya cevap vermek oldukça zor ama daha önceki G4 ve G5‘te yaşanan kronik sorunlar ve oluşan müşteri memnuniyetsizliği yüzünden Türkiye’nin en büyük Teknoloji Marketlerinin bu ürünü satmaktan çekiniyor olabilir. Zira G4 ve G5’te yaşanan Bootloop ve Ghost Screen sorunlarından sonra V10 ve V20‘de de görülmeye başlanan bu sorunların LG tarafından “kullanıcı hatası” “bunda sorun yok” yaklaşımları sonrasında Türkiye’nin en önemli marketlerinde bu ürünün satılmamasına da sebep olabilir.

LG G6 İndirim

LG G6

Bir diğer konu ve aslında bizim pek müdahil olmadığımız taraf ise pazarlama taktiği olabilir. Her malın üretici tarafından bu raflarda yer alabilmesi için ürün başına satış desteği yani prim desteği var. Bu da aslında daha düşük pazarlama gideri olan üreticilerin bu marketlerde yer almamasına da sebep olabiliyor.

Yani bir Tekno Market ya da GSM Operatörü X bir markanın X bir modelini sattığında 125 TL prim alırken; Y marka ve Y model bir modeli sattığında 25 TL alıyorsa X modelinin satışının önde olduğunu görüyoruz. Burada kazanılan hakların nasıl ödendiği ve ne zamanlardan ödendiği de aslında önemli ve firmaların satış planlarının da belirleyicisi olabiliyor.

Uzun lafın kısası şu; LG G6‘nın satılmama sebebi kalite algısı ve müşteri memnuniyetsizliği olabilir ama bu işin altında yatan sebepler tamamen “duygusal” da olabilir…

LG G6 Detaylı İnceleme