Ana sayfa » Mobil » Antutu mobil dünyasının sırlarını açıkladı!

Antutu mobil dünyasının sırlarını açıkladı!

Antutu mobil dünyasının sırlarını açıkladı!

Akıllı telefonları severek kullanıyoruz. Hayatımızın en önemli parçalarından birisi haline gelen akıllı telefonumuzu evde unuttuğumuzu bir anlığına düşünebiliyor musunuz? Evet, tam bir kabus ve kullanıcılar her geçen gün mobil cihazlara daha fazla bağlanıyor. Peki hangi mobil cihazları, ne şekilde, hangi işletim sistemi ile, hangi RAM gücü ile, hangi hafıza miktarı ile kullanıyoruz merak ettiniz mi? Dünyanın en ünlü benchmark uygulamalarının başında gelen Antutu bizlere tam da bu noktada bilgi veriyor.

Antutu Mobil Kullanım Şeklimizi Belirledi!

Ünlü benchmark sitesi yayınladığı bazı grafikler ile telefonları nasıl kullandığımızı bizlere gösterdi. Yapılan araştırmada gerçekten de ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Dilerseniz en ilginç veriyle bu rapora başlayalım.

Android Kullanım Oranları

Bu rapor bize en ilginç gelen raporlama oldu. Zira tüm Android ekosisteminde %9,6 seviyesinde olan Android 7.0 Nougat işletim sistemi Antutu testi yapanların 26,92’sinin bu işletim sistemini kullanması oldukça ilginç bir durum. Yani aslında bu oranın %9,6 seviyesinde kalmasının zamanında sebil gibi dağıtılan Android tabletler olduğunu görüyoruz.

Kaç GB RAM Kullanılıyor

Testin en ilginç kısımlarından birisi de benchmark testini yapan kullanıcıların telefonlarında kaç GB RAM gücü olduğu. Ortaya çıkan sonuçlara göre teste katılanların %68’i 4GB ve üzeri telefon kullanıyor. Tüm donanım aşıklarının deli gibi test yaptığını görüyoruz…

Çözünürlük

Bu raporda da ilginç olan şey Full HD çözünürlüğün ezici olarak üstün gelmesi oldu.

Ekran Boyutu

Antutu testi yapan kullanıcıların %54’ü 5,5 inç ve altı telefon kullanıyor. Evet büyük ekranlı telefon kullanmayı seviyoruz ama büyük bir kesimimiz telefonların ekranlarının 5.5 inçten yukarıda olmasını kabul etmiyor.

Hangi Yonga Seti Kullanılıyor?

Antutu’nun yaptığı araştırmada benchmark testini en çok Qualcomm işlemcilere sahip kullanıcıların kullandığını görüyoruz. Samsung kullanıcıları ise neredeyse hiç Antutu testi yapmıyorlar. Bu da çok ilginç bulduğumuz diğer bir rapor oldu.

Kaç Çekirdekli İşlemciler Kullanılıyor?

Yapılan testte %60’lık kısmın 8 çekirdekli yonga seti kullandığını görüyoruz. %4,33’lük kesimin 10 çekirdekli MediaTek Helio X20 ve üzeri yonga seti kullanması da ilginç bir durum.

Hafıza Miktarları

Teste katılanların %63’ünün 64GB ve üstü hafıza kullanmaları donanımın ne denli önemli bir gösterge olduğunu ortaya koyuyor.

 

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.