Akıllı Telefon Haziran 17, 2017 9:09

GSM Operatörleri Neden Yeni Telefon Yapmıyor?

GSM Operatörleri Neden Yeni Telefon Yapmıyor?

GSM Operatörleri son yıllarda kendi markaları adı altında Çin’den getirdikleri telefonları kendi logoları ile kullanıcılarına satıyorlar. Turkcell T serisi, Vodafone Smart serisi ve Avea / Türk Telekom Prime serisi ile kullanıcılarına en iyi Operatör deneyimini sunmaya çalışırken verdikleri kendilerine özel uygulamalar ile de farklı bir arayüzü bizlere sunuyorlardı. Bu durum sanırız artık son bulacak zira öncelikle Türk Telekom başta olmak üzere firmalar artık büyük üreticilerin telefonlarını satmaya başladılar.

GSM Operatörleri Büyük Markalarla İş Birliği Yapıyor!

Bunun en önemli göstergesi ise bizce o dönemin en efsane telefonu Huawei Honor 7‘nin Türk Telekom tarafından satılmasıydı. Aynı dönemde LG K8‘in de Türk Telekom markası adı altında satılması aslında bir şeylerin değişeceğinin en önemli göstergesiydi. Grand Max gibi telefonların Avea markası adı altında satılması ve bu telefonun oldukça yavaş olması aslında markanın kendi değerine zarar veriyordu. Bundan dolayı da bu tarz telefonlardan vazgeçilerek, orta segmentin daha iyi telefonlarına ve güncelleme verecek markalarına yönelindi.

Aynı durum Vodafone Smart 7 ve özellikle Smart 6 için de yaşandı. Çinli ZTE tarafından üretilen Smart serisi ve Turkcell‘in T50, T60 serisi telefonlarda yaşanan müşteri şikayetleri GSM Operatörlerinin “karizmasını” ya da en basit tabirle marka değerini yerlere düşmesine sebep oluyordu. Kalite büyük bir sorundu ve bu da GSM Operatörlerinin başına başka bir çorap örüyordu.

GSM Operatörlerinden Telefon Alınmaz!

Bu ara başlık neden ve nasıl oluştu derseniz yukarıda saydığımız modelleri alan kullanıcıların yaşadıklarından kaynaklandı diyebiliriz. Bunun yanında telefonlara güncelleme desteği sunulmaması ise markaları sürekli köşeye sıkıştıran bir etken oldu. Oysaki Vodafone ve Türk Telekom Huawei markalı ürünleri kendi telefonları gibi satarken güncelleme sorununu rahatlıkla üreticiye atabiliyordu.

Bir başka “GSM Operatörlerinden Telefon Alınmaz” sözünün nedeni ise servis kalitesi ya da daha doğrusu servis kalitesizliği oldu. Merdiven altı servis teknolojisine sahip kişilerin sorunlu telefonlara sadece “yazılımı yeniden yükleme” gibi çözümlerle müşterilerin karşısına çıkmaları şikayet sitelerinin ve Hakem Heyetlerinin müşteri şikayetleri ve itirazlarıyla dolmasına sebep oldu.

GSM Operatörü Telefonları Tarih Olmalı! 

İşte tüm bu sebeplerden dolayı GSM Operatörleri artık yeni bir telefon pazara sunmayacaklardır diye düşünüyoruz. Aslında yeni bir telefon sunmamaları gerektiğine inanıyoruz. Türk Telekom, LG Stylus 3, Honor 7, LG K8, Huawei Nova gibi ürünlerle karşımıza çıkarken, Turkcell‘in ise Vestel ile olan yakınlığı da gözlerden kaçmıyor. Vodafone‘nun da Huawei GR5 gibi modelleri güncelleyerek karşımıza çıkması sanırız markalar için en doğru seçenek gibi görünüyor.

GSM Operatörlerinin asıl işleri olan iletişim ve data transferine daha yoğun ve ciddi bir eğilim göstermeleri gerekiyor; zira aşağıdaki videoda izleyeceğiniz üzere yapılan testlerde bazı Operatörlerin 4.5G hızlarının 3G hızlarından daha düşük olduğu görülüyor. Bu traji mutlaka ama mutlaka durdurulmalı…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.