Asus Haziran 1, 2017 5:32

Snapdragon 835 işlemcili bilgisayarlar geliyor! İşte ilk üreticiler

Snapdragon 835 işlemcili bilgisayarlar geliyor! İşte ilk üreticiler

Bilsayar ekosistemi için bir devrim gerçekleşmek üzere. 2016’nın sona ermek üzere olduğu bir dönemde Qualcomm ve Microsoft, Snapdragon 835 (ARM tabanlı) işlemcili bilgisayarlar üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.  Bu gelişme mobil ve PC dünyalarında heyecan yaratırken, konuya ilişkin nihayet ilk somut adımlar atılmak üzere. Microsoft ve Qualcomm Tayvan’da devam eden Computex 2017 etkinliğinde Windows 10 işletim sisteminin tam sürümünü çalıştıracak bilgisayarları çıkaracak ilk ortak üreticileri duyurdu.

Snapdragon 835 işlemcili bilgisayarlar geliyor

Lenovo, HP ve ASUS Snapdragon 835 işlemcisinden güç alan ilk PC çözümlerini duyuracak. 2017’nin son çeyreğinde piyasada olacak bilgisayarların mevcut X86 mimarili Intel ve AMD’nin orta üst segment işlemci çözümleri kadar güçlü olmalarını beklemek hayal olur. Ancak Qualcomm, Snapragon 835 işlemcili bilgisayarlarda incelik, bağlantı hızı, pil ömrü gibi önemli konularda kullanıcıların tatmin edileceğini bildiriyor. Üsteli ARM tabanlı bilgisayarları daha uygun fiyatlara görebiliriz.

Snapdragon 835 işlemcili PC çözümlerinde e-SIM (yerleşik SIM) adlı bir teknoloji kullanılacak. AT & T, T-Mobile, Vodafone ve bir dizi uluslararası operatör tarafından desteklenecek teknoloji sayesinde 1Gbps’e varan indirme hızına ulaşabilen X16 LTE modemini göreceğiz.

Snapdragon 835 işlemcili bilgisayarlar

İşlemcinin zar alanı büyüklüğü dikkate alındığında yeni bilgisayarlarda pil için daha fazla alan açılacak. Bilgisayarlar ayrıca “always connected PC özelliği sayesinde bekleme modundayken dahi sürekli internete bağlı kalacak. Bu sayede bilgisayar bekleme modundayken e-postalar ve diğer veriler yine de bir akıllı telefon gibi senkronize edebilecek.

Qualcomm ayrıca bekleme modundayken Snapdragon 835 işlemcili bilgisayarların diğer dizüstü bilgisayarlara kıyasla 4-5 kat daha uzun pil süresi sunacağını belirtiyor.

Microsoft ve Qualcomm ortaklığında gerçekleşen etkinlikte Excel, Word ve PowerPoint gibi bir dizi ofis programlarının Snapdragon 835 işlemcili bir bilgisayarda test edildiğini gösteren kısa bir video yayınlandı. Ayrıca Gigabit LTE’nin ne kadar hızlı olduğunu göstermek için YouTube’dan bir video indirme testi de yapıldı. Full HD bir video 370Mbps hızında indirildi ve bu işlem yaklaşık 30 saniye sürdü.

Windows 10’un tam sürümünü çalıştıracak bilgisayarı görmek için açıkçası sabırsızlanıyoruz.

Huawei Honor 9 tanıtım tarihi nihayet belli oldu

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.