Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 26, 2017 12:56

Google 300 Milyon TL cezayı öder mi?

Google 300 Milyon TL cezayı öder mi?

Son yıllarda Google ve Türkiye büyük bir vergi münakaşası içinde. Ülkemizde faaliyet gösteren Google, vergilendirme noktasında ise İrlanda’dan açtığı hesaplar yoluyla para transferlerini gerçekleştiriyor. Kesilen faturaların da İrlanda menşeli olduğunun ortaya çıkması Türkiye Cumhuriyeti Vergi Usul Yasalarına göre suç teşkil ettiği için Google 300 Milyon TL’lik cezaya çarptırıldı.

Google Neden Vergi Cezası Yedi?

Hatırlayacağınız üzere Maliye Bakanlığı, Google’a 2009 yılında 70,8 milyon dolarlık bir ceza kesti. Bununla birlikte de 2013 yıllına kadar yaklaşık 300 milyon TL kurumlar vergisi ve KDV alacağı ödemesi gerektiğini deklare etti. Google ise kesilen bu cezalar için mahkemeye itirazda bulunmadı ve o dönemde çıkan vergi affından yararlanma yolunu tercih etti. İrlanda ile Türkiye arasındaki Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’na göre Türkiye’de iş yeri olan Google’ın Mayıs 2011’de vergi mükellefi olacağı belirtilmişti.

Google Rekabet Kurulu

Google 300 Milyon TL Cezayı Ödeyecek mi?

Tüm bu süreçler tamamlanmadığı ve verilen sözler yerine getirilmediği içinde Maliye Bakanlığı Google’ın yaptığı bu düzene dur diyerek rekor bir cezaya firmayı mahkum etti. Google Türkiye’den şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmış değil ama Google’ın bu karara itiraz etmesi bekleniyor. Karar onanır ve şirket bunu ödemeye zorlanırsa; Google’ın önünde ili seçenek bulunacak. Ya parayı ödeyip faaliyetlerine tüm global şirketler gibi devam edecek ya da Google, Türkiye’deki tüm faaliyetlerine son verecek.

Google servislerinin kapatılması ise gündemdeki bir diğer konu. Kısacası aslında olay şu; Google parayı ödemez ve BTK’da tüm servisleri kapatırsa kocaman bir Android telefon çöplüğü bizleri bekliyor olacak. Ne Youtube’ye girebileceğiz ne de GMail hesaplarımızı kullanabileceğiz. Umarız Google ve Maliye Bakanlığı orta noktayı bulabilir…

Derin Sularda Samsung Galaxy S8 Plus Kutu Açılışı

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.