Akıllı Telefon Şubat 16, 2017 12:31

Apple, Samsung’u geride bıraktı!

Apple, Samsung’u geride bıraktı!

Pazar araştırma şirketi Gartner, 2016 yılı dördüncü çeyrek dönemine ait akıllı telefon satış rakamlarını açıkladı. Apple, Samsung rekabetinde son durum ne? Yayınlanan rakamlara göre Apple son çeyrek dilimde 77,038 milyon iPhone satarak mobil dünyasının zirvesinde yer aldı. Şirketin pazar payı  %17.9 olarak açıklandı.

Samsung cephesinde ise Galaxy Note 7 faciası satışları etkilemişe benziyor. Şirket son çeyrek dilimde 76,782 milyon Galaxy akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Geçen yıl bir önceki çeyrekte ise bu rakam 83 milyonun üzerindeydi.

Huawei cephesinde akıllı telefon satışlarında yükseliş devam ediyor. Son çeyrekte 40.8 milyon akıllı telefon satan Huawei pazarın ise %9.5’lik dilimini elinde bulunduruyor. Özellikle Güney Asya ülkelerinde önemli bir çıkış yakalayan Oppo 26.7 milyon akıllı telefon satarak mobil dünyasının dört numarasına yükseldi. Listenin beşinci sırasında Çinli üretici BBK yer alıyor.

Yıl genelinde satışlara bakıldığında Samsung’un liderliği sürüyor. Samsung 2016 boyunca 306 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Apple ise 216 milyon iPhone satmayı başardı. 2015’te 100 milyon barajını burun farkıyla geçen Huawei, 2016’da ise satışları 132 milyonun üzerine taşımayı başardı. Oppo 85 milyon akıllı telefon satarak 100 milyon sınırını geçmeye çalışan bir diğer Çinli üretici oldu.

Mobil işletim sistemi pazarına bakıldığında ise geçen yıl satılan akıllı telefonların %80.7’lik diliminde Android işletim sistemi yer alıyor. iOS’un Pazar payı %17.7 seviyesindeyken, Windows Phone işletim sistemi ve BlackBerry OS mobil dünyasında yok olmak üzere.

>> Ayrıca bakınız; İşte LG G6 arayüz özellikleri!

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.