Facebook Şubat 3, 2017 6:04

Facebook 2016’da rekor üzerine rekor kırdı!

Facebook 2016’da rekor üzerine rekor kırdı!

Facebook şirketi son zamanlarda büyük baskılar altında. Bir yandan fake reklam engelleme çabaları diğer yandan Zenimax karşısında Oculus ile kaybettiği dava neticesinde oldukça zor günler geçiriyor. Tüm bu yaşananların şirketi sendeye uğratması ise beklenemezdi.

Peki Facebook Ne Kadar Başarılı?

2016’nın son çeyreğinde şirket 8.8 milyar dolar ciro yaptı ve 3.56 milyar dolar kar elde etti. Günlük kullanıcı sayısı da aynı şekilde artmaya devam eden uygulama aylık 1.86 milyar kullanıcıya ev sahipliği yapıyor, bu kullanıcıların 1.74 milyarı ise mobilden bağlanıyor. Şirket yılın son çeyreğinde cirosunun %84 gibi büyük bir kısmını mobil reklamlarla kazandı.

Günlük kullanıcı sayısına baktığınızda da gayet başarılı olan şirketin söylediğine göre uygulama günlük 1.23 milyar kişi tarafından kullanılıyor ve bunların 1.15 milyarı mobil cihazlardan. Bu rakamlara rağmen büyümesi %3.91 gibi bir sayıda kalan facebook bundan önceki çeyrekte %4.67 oranında büyüdüğünü görüyoruz.

facebook

2016 yılıboyunca yaptığı ciro 27 milyar dolar olan sosyal medya devinin geçen seneye göre %57 oranında bir büyüme gerçekleştirdiğini görüyoruz. Büyümenin büyük sebebi Facebook’un Instagram, Whatsapp ve Facebook Messenger ile genişlemesi oldu. Facebook CEO su Mark Zuckerberg ayrıca Instagram ve mesajlaşmanın kullanımına dikkat çekti. Instagram yakın zamanda 600 milyon kullanıcıya ulaştı ve bu bir kaç ay önce gelen “hikayeler” sekmesinin etkisi büyük.

Instagram Hikayeler bölümünü günde 150 milyon insan kullanıyor. Messenger hakkında ise Zuckerberg ayda 400 milyon kişinin mesajlaşıp arama yaptığını söylüyor. Bunların yanında Whatsapp ise aylık 1.2 milyar kullanıcıya ve günlük 50 milyar mesaja ev sahipliği yapıyor. Hepimizin kullandığı bu uygulamalar bir yere gideceğe benzemiyor ve gittikçe büyüyerek bizlere daha da iyi hizmet vermek için çalışıyorlar.

Instagram en çok beklenen özelliğine kavuşuyor

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.