Mobil Ocak 24, 2017 11:07

Samsung telefon pilleri böyle kontrol edecek!

Samsung telefon pilleri böyle kontrol edecek!

Akıllı telefon pazarı geçtiğimiz Eylül ayında Galaxy Note 7‘de yaşana sorunlardan sonra büyük bir değişim gösterdi. Yaşananlardan sonra üretim sürecine Kalite Kontrol ve Kalite Güvence Sistemleri‘nin çok daha fazla girmesi en önemli kriter haline geldi. Her üretici kendi Kalite Yönetim Süreci‘ni yeniden oluştururken Samsung dün açıkladığı 8 aşamalı güvenlik çemberi ile telefonlarının pil güvenliğini en üst seviyeye çıkardı. Peki, Samsung telefon pilleri nasıl kontrol edilecek?

Samsung telefon pilleri

Samsung Telefon Pilleri 8 Aşamalı Pil Güvenlik Kontrolü Nedir?

Samsung bundan böyle tedarikçilerinden gelen tüm piller için bir Kalite Yönetim Süreci uygulamaya karar verdi ve bunu da belli şartlara bağladı. Samsung telefon pilleri 8 Aşamalı Pil Güvenlik Kontrolü adı verilen bir sistem ile

Samsung Galaxy Note 7 neden patladı?
  • Dayanıklılık Testi: Aşırı süre şarjda bırakma, pilin aşırı darbeye ve aşırı ısı değişimlerine maruz bırakılması gibi süreçlerin olduğu pil testi sıklığı arttırıldı.
  • Gözle Kontrol: Her bir pilin teknik uzmanlar tarafından standartlara uygunluğunun kontrol edilmesiyle ilgili standartlar geliştirildi.
  • Röntgen (X-Ray) Testi: Röntgen cihazları ile pilin iç yapısı kontrol edilerek olağan dışı durumların tedarikçi tarafından kontrol edilmesi sürecine Samsung daha kapsamlı şekilde dahil oldu.
  • Şarj ve Deşarj Testleri: Piller yoğun bir şarj ve deşarj süreci kapsamında test edilmeye başlandı.
  • TVOC Testi: Pilden ve cihazdan en ufak bir sızıntı olmadığının kontrol edildiği test süreci uygulamaya kondu.
  • Söküm Testi: Pilin tedarikçi tarafından iç yapısının sökülerek kalite kontrolünün gerçekleştirdiği süreç, aynı zamanda Samsung tarafından da kapsamlı bir biçimde yapılmaya başlandı.
  • Aşırı Kullanım Testi: Tüketicilerin pile aşırı yük bindiren farklı tüketim alışkanlıklarına ait senaryoların simülasyonlarının gerçekleştirilmesine başlandı.
  • OCT Testi: Her bir birim ve cihazın tamamı için ayrı ayrı voltaj değişikliklerinin tedarikçi tarafından gözlemlendiği süreç, aynı zamanda Samsung tarafından da kapsamlı bir biçimde yapılmaya başlandı.
Samsung telefon pilleri

Samsung, Çok Katmanlı Güvenlik Önlemleri Protokolü Nedir?

Samsung, Çok Katmanlı Güvenlik Önlemleri Protokolü adını verdiği bir kontrol sistemi daha oluşturdu. İki aşamadan oluşan bu süreç ise şöyle işliyor;

  • İlk süreç; donanım sağlamlığına odaklanarak ürünlerin tasarımından materyallerin seçimine her detayı ilgilendiren sıkı uygulamaları devreye alıyor.
  • İkinci süreç ise, geliştirilmiş yazılım algoritmaları ile, donanıma dayalı önlemleri daha da güçlendiriyor. Yazılım algoritmaları, pil şarjı için genel sıcaklık düzeyleri, elektrik akımı seviyeleri ve sürelerini takip ederek ürünün güvenli çalışmasını sağlamayı amaçlıyor.

Samsung Pil Danışma Kurulu Oluşturdu

Yeni ürün geliştirme süreçlerinde tam güvenliği sağlamak üzere Samsung telefon pilleri kontrolü için ayrıca, bağımsız danışmanlar, akademisyenler ve araştırmacılardan oluşan Pil Danışma Kurulu oluşturduğunu duyurdu. Kurulda yer alan isimler arasında Cambridge Üniversitesi Kimya Profesörü Clare Grey, Berkeley Üniversitesi Materyal Bilimi ve Mühendislik Bölümü Profesörü Gerbrand Ceder, Stanford Üniversitesi Materyal Bilimi ve Mühendislik Bölümü Profesörü Yi Cui gibi alanının en uzman isimleri yer alıyor.

Dünde dediğimiz gibi Samsung‘un bu pil kontrol sürecini umarız tüm üreticiler benimser ve bu standartlar genel bir kural haline dönüşür…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.