Galaxy S8’de Y-OCTA ekran teknolojisi kullanılacak

Samsung’un Şubat ayında Mobil Dünya Kongresi’inde tüketicilerle buluşturacağı üst seviye akıllı telefon Galaxy S8 cephesinden bilgiler gelmeye devam ediyor. Son olarak Güney Kore menşeli ETNews sitesi telefona ilişkin önemli gelişmeler aktardı. Sitenin iddiasına göre Galaxy S8’de Y-OCTA isimli ekran teknolojisi kullanılacak. Peki Y-OCTA ekran teknolojisi nedir?

Güney Koreli teknoloji devinin Y-OCTA ekran teknolojisini şu ana dek sadece Galaxy Note 7 modelinde kullandı. Dünyanın en büyük mobil panel üreticisi olan Samsung, Galaxy Note 7 modeline kadar Super AMOLED panellerin altına sayısallaştırıcı bir film yerleştiriyordu. Samsung’un farklı üreticilerden tedarik ettiği sayısallaştırıcı panel özellikle kavisli ekranlı modellerle birlikte Samsung’a yüklü bir fatura çıkarmaya başladı, zira esnek ekranlarda maliyet oranı ciddi oranda artıyordu.

galaxy-note-7-s-pen_03-on-screen-640x359

Galaxy Note 7’de kullanılan Y-OCTA teknolojisiyle birlikte sayısallaştırıcı panel ekrana dahil edildi. Bu gelişme hem daha ince bir ekran hem de daha az maliyet anlamına geliyor. Yeri gelmişken Galaxy Note 7’de kullanılan Quad HD çözünürlüklü Super AMOLED panelin Display Mate tarafından en iyi akıllı telefon ekranı seçildiğini hatırlatalım.

Galaxy S8’de benzer panel bu defa RGB alt piksel dizilimiyle karşımıza çıkacak. PenTile dizilimin yerini alacak RGB dizilimle birlikte Super AMOLED ekranlar daha net ve keskin görüntüler sunacak. Sekizinci nesil Galaxy S serisi modelde ayrıca ekranın basınca duyarlı (3D Touch ya da Force Touch) bir yapıda olması bekleniyor.

Galaxy S8

Galaxy S8 başlıca özellikler

Harman markasını taşıyan çift stereo hoparlör, 5.5 inç kavisli ekran, Qualcomm’un ultrasonik biyometrik teknolojisini kullanan parmak izi tarayıcısı (ekran altına gömülü), Snapdragon 830veExynos 8895işlemciler, 6 GB RAM, 64 GB UFS dahili depolama, kulaklık girişi ve home butonundan yoksun tasarım ve Android 7.1işletim sistemi telefonda öne çıkan özellikler olacak.

>> İlginizi çekebilir;Samsung iki telefonun çıkışını erteledi!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu