Galaxy S8’de Kulaklık Girişi Yer Alacak mı?

Mobil dünyasında yeni bir akımın daha başladığını söylemek yanlış olmayacaktır. Geçen yıldan bu yana akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanan USB Type-C, 2017 ile birlikte mobil cihazların büyük bölümünde standart bağlantı girişi olarak kullanılmaya başlanacak. Sözünü ettiğimiz yeni akım ise kulaklık girişinden yoksun tasarım. Apple’ın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde yer vermediği kulaklık girişi görünüşe bakılırsa Samsung’un da gündeminde. Şirkete yakın kaynaklara göre Galaxy S8 modelinde kulaklık girişi yer almayacak.

Galaxy S8

SamMobile sitesinde yer alan habere göre Galaxy S8 kulaklık girişinden yoksun olacak. Galaxy Note 7 gibi USB-Type-C girişine sahip olacak telefonda, söz konusu bağlantı noktası hem veri/şarj hem de kulaklık (ses) çıkışı olarak kullanılacak.

3.5 mm kulaklık girişinin yerini ise ikinci bir hoparlör alacak. Kısa süre önce aktardığımız bir haberde de değinmiştik. Samsung, Galaxy S8’de Harman ses teknolojilerini kullanarak ses konusunda limitleri en yukarıya çıkarmayı hedefleyecek. Çift stereo hoparlörtelefonda öne çıkan özelliklerden biri olacak.

Bir diğer önemli bilgi ise ekran tarafında yaşanmıştı. Telefonda Quad HD ekran kullanılacak, ancak Super AMOLED panel PenTile yerine bu defa RGB piksel dizilimine sahip olacak. Daha keskin görüntülerin elde edileceği yeni panel tipi, VR cephesinde de önemli gelişmeler sağlayacak.

Galaxy S8’de ayrıca home butonu bu defa yer almayacak. Parmak izi tarayıcısı Qualcomm’un ultrasonik biyometrik teknolojisi kullanılarak ekran altına konumlandırılacak. Kulaklık girişinin ve home butonunun olmaması Galaxy S8’in tasarım tarafında radikal değişiklikler sunacağının habercisi gibi görünüyor.

>> İlginizi çekebilir;Telefonlardaki parmak izi polislere engel oluyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu